Szkło akrylowe należy do grupy tworzyw sztucznych. Choć wiele można by mówić zarówno o jego właściwościach, jak i wszechstronnym zastosowaniu, tym razem chcemy skupić się na procesie wytwarzania tego materiału. Jaką drogę musi przejść pleksa przezroczysta, by znaleźć się na sklepowych półkach, a następnie w naszych domach? Zapraszamy do lektury!
Czym jest szkło akrylowe pod względem chemicznym?
Szkło akrylowe nazywane też bywa szkłem organicznym, choć większość ludzi kojarzy raczej jego potoczną nazwę – pleksa. Głównym składnikiem tego tworzywa sztucznego jest związek chemiczny o nazwie polimetakrylan metylu. Uzyskuje się go w wyniku podania metakrylanu metylu procesowi polimeryzacji. Polimeryzacja to reakcja chemiczna, w wyniku której związki o małej masie cząsteczkowej (monomery) reagują ze sobą, tworząc cząsteczki o większej masie. Metakrylan metylu to właśnie monomer – związek z grupy estrów, którego ciekawą cechą jest skłonność do samorzutnej polimeryzacji. Kiedy więc nie jest używany, przechowuje się go z dodatkami stabilizującymi. Polimetakrylan metylu (w skrócie PMMA) jest też nierozpuszczalny w wodzie, natomiast rozpuszczalny w estrach, acetonie i dioksanie.
Jak jest produkowana pleksa przezroczysta?
Aby otrzymać polimetakrylan metylu, należy przeprowadzić proces polimeryzacji rodnikowej lub anionowej. Po raz pierwszy szkło akrylowe zostało otrzymane już w latach 30-tych XX wieku przez dwóch brytyjskich chemików, Rowlanda Hilla i Johna Crawforda. Warto jednak pamiętać, że na samej polimeryzacji sprawa się nie kończy. Pleksa przezroczysta może być otrzymywana na kilka różnych sposobów. Bezpośrednia polimeryzacja jest jednym z nich, należy jednak wtedy pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Po pierwsze, trzeba przeprowadzić ją w specjalnej formie, która nadaje płytom pożądany kształt. Po drugie, reakcja ta jest niezwykle egzotermiczna. W ten sposób nie produkuje się więc płyt grubszych niż 300 mm. Szkło akrylowe można również wytłoczyć przez ustnik, a także otrzymać z gotowego granulatu. Do tego przydaje się wtrysk – specjalistyczna obrabiarka, która zawiera zbiornik na granulat oraz ogrzewany cylinder, w którym odbywa się uelastycznienie tworzywa.
Gdzie kupić pleksę przezroczystą?
Pleksa przezroczysta po przebyciu drogi od bezpostaciowego związku chemicznego do płyt i bloków, jest następnie rozprowadzana do dystrybutorów. Są to np. sklepy budowlane oraz hurtownie internetowe. Miejsca te sprzedają tworzywa sztuczne firmom oraz klientom indywidualnym, umożliwiając każdemu wykorzystywanie ich według własnych potrzeb.