Gust to jedno z bardziej subiektywnych odczuć – dlatego nie warto z nim dyskutować. Dlatego w kontekście poszukiwania dodatków do wnętrza, którego charakter już dawno nam się znudził, warto kierować się nie tylko nim – ale także trendami. Jednym z nich są zaś nowoczesne donice oraz doniczki, element zazwyczaj pomijany, jeśli chodzi o zdobienie nim pomieszczeń a znaleźć go możemy praktycznie w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz, stacjonarym i internetowym. Zupełnie niesłusznie. Dlaczego?
Dodatek wart inwestycji
Choćby dlatego, że współczesne modele nowoczesnych donic odpowiadają najwyższym standardom jakościowym i technicznym, ale i na coraz większe wymagania rynku. Ich konstrukcja jest odporna na najtrudniejsze warunki atmosferyczne, w tym mróz i obciążenia statyczne wywołane deszczem czy wiatrem. Warto na nie postawić jednak nie tylko ze względu na doskonałą jakość. Liczy się bowiem przede wszystkim ich design.
Donice nie z tej ziemi
Cylindryczne, geometryczne, niskie, wysokie, prostokątne, owalne. a nawet na kółkach tworzą niezwykłą atmosferę na balkonie, tarasie czy w domu. Potrafią być świetnym tłem dla roślin i zachwycić niejednego ogrodnika-amatora. Kolor nowoczesnych donic to szczegół równie ważny co ich wymiar. Nic bowiem nie wpływa tak na charakter wnętrza, jego ład i harmonię, jak idealna kompozycja barw. Czym się sugerować przy doborze kolorów donic? Przede wszystkim charakterem wnętrza. Pokrótce: czerń i biel to bezpieczne kolory, które świetnie komponują się z kwiatami, a wnętrzu nadają nowoczesnego charakteru. Z tego też względu komplet czarnych w postaci czarnych i białych donic cylindrycznych świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach nowoczesnych. Oszczędny i jednocześnie ciekawy kształt w zestawieniu z kolorami przypadną do gustu zwolennikom wyrazistych form. Aranżacje z nimi często okazują się i oryginalne, i wysmakowane – zachęcamy przetestować.
Donica pod konkretną formę uprawy
Nowoczesne donice wybieramy również pod względem techniki uprawy roślin doniczkowych. Donice bowiem powinny nadawać się do uprawy tradycyjnej (w ziemi) oraz do uprawy hydroponicznej. Ta druga metoda to sposób na uprawę roślin bez tradycyjnego podłoża, polegający na uprawie roślin w wodzie z dodatkami substancji odżywczych. Zamiast tradycyjnej ziemi i doniczki stosuje się specjalne podłoże do hydroponiki, ażurowe doniczki wewnętrzne oraz wodoszczelne i nieprzepuszczające światła doniczki zewnętrzne. Czy to rozwiązanie ma szansę zaistnieć w tradycyjnych, klasycznych wnętrzach? Jak najbardziej!