Nazywany jest zieloną ścianą lub pionowym ogrodem – ogród wertykalnym, bo o nim mowa jest bez wątpienia wspaniałą, naturalną i niezwykle oryginalną kompozycją, która dopasuje się do każdego wnętrza a także sprawdzi się na zewnątrz budynku, w ogrodzie. Ponadto każdy z nas może ja zbudować samemu.
W zależności od wybranej roślinności ten rodzaj ogrodu jest mile widziany zarówno we wnętrzu salonu jak i na elewacji budynku. Stając się luksusową dekoracją domu lub biura, pionowe ogrody przepełnione roślinnością, skutecznie redukują stres i odprężają a odpowiednio dobrane rośliny przyczynią się do poprawy mikroklimatu w Twoim otoczeniu.
Ogrody wertykalne – gdzie je zastosować?
Stawiając na zieloną ścianę możemy być spokojni o jej końcowy efekt, gdyż ten rodzaj naturalnej kompozycji dopasuje się do każdego stylu architektonicznego jak i wnętrzarskiego. Z uwagi na swoją uniwersalność, ogród wertykalny może być wykonany w mieszkaniu w bloku, domu jednorodzinnym oraz na zewnątrz budynku. Bardzo często ten typ naturalnej dekoracji wykorzystywany jest w biurach, galeriach, muzeach, salonach kosmetycznych a także w szkołach. Aby wprowadzić go do swojego otoczenia, można zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie lub wykonać go samodzielnie, co z pewnością okaże się o wiele tańszym rozwiązaniem.
Konstrukcja ogrodu wertykalnego z filcu
Twórca ogrodów wertykalnych Patrick Blanc twierdził, że rośliny do optymalnego rozwoju nie potrzebują podłoża, lecz odpowiedniej ilości światła i wody. W tym celu skonstruował kratownicę z przytwierdzonymi panelami pcv wyłożonymi podwójną warstwą filcu. W pierwszej zostaje nawiercony otwór, w którym umieszcza się rośliny o niewielkiej bryle korzeniowej, drugą polewa się obficie wodą. Po pewnym czasie korzenie wrosną w podłoże, dzięki czemu sadzonki zyskają potrzebną im stabilność. Aby ułatwić sobie pielęgnację ogrodu wertykalnego z filcu można wyposażyć go w linię kroplującą utrzymującą stały poziom wilgotności podłoża.
Zielone ściany w ogrodzie wertykalnym z palet
Ogród wertykalny niejedno ma imię. Jeśli należysz do grona miłośników recyklingu i samodzielnych robótek, z pewnością przypadnie Ci do gustu możliwość wykonania wertykalnego ogrodu z palet. Po oczyszczeniu i pomalowaniu drewniane palety a także po zabezpieczeniu jej preparatem odpornym na działanie wilgoci, możemy przystąpić do przymocowania desek, które będą stanowić dno dla poszczególnych nasadzeń. Tego typu szczeliny wykładamy grubą folią zabezpieczającą drewno przed wilgocią, następnie wypełniamy jutą oraz wybranym podłożem. Teraz nie pozostało nam nic innego jak umiejscowienie konkretnych gatunków roślin na wybranych stanowiskach, mogą to być paprocie , storczyki, begonie, draceny skrzydłokwiaty, rododendrony, anturia, rozchodniki, rośliny pnące, ozdobne trawy a także uwielbiany przez wszystkich mech.