Kapusta to warzywo bogate w witaminy A, B, E i K. Co więcej zawiera mnóstwo kwasu foliowego, rutyny i związków o działaniu antynowotworowym. Jest popularnym warzywem w Polsce i nie może jej zabraknąć w wielu tradycyjnych daniach. To właśnie ze względu na te czynniki Polacy tak często chętnie decydują się na uprawę kapusty we własnych ogródkach.
Wysiewanie nasion kapusty
Nasiona kapusty najlepiej jest wysiewać pod koniec stycznia i w pierwszej połowie lutego. W tym czasie muszą one przez 7-8 tygodni przebywać pod przykryciem lub w szklarni. Później powstałą rozsadę wysiewa się do ziemi pod koniec marca lub w połowie kwietnia. Jeśli chodzi o kapustę średnio wczesną, wysiewa się ją na koniec marca lub początek kwietnia, natomiast rozsadę do gruntu wsiewa się w drugiej połowie maja.
Warunki klimatyczne a uprawa kapusty
Długa ekspozycja na światło słoneczne to to, co kapusta w trakcie swojego wzrostu lubi najbardziej. Brak światła nie jest zalecany – może doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny lub powstania warzyw o obniżonej zdatności do spożycia. Optymalna dla niej temperatura to od 15 do 20°C. Kapusta przestaje rosnąć, w trakcie gdy temperatura otoczenia osiąga poziom niższy niż 5°C i wyższy niż 35°C.
Wymagania glebowe pod uprawę kapusty
Gleba najlepsza pod uprawę kapusty powinna być przede wszystkim dobrej jakości. Dobrze jest wybrać podłoże piaszczysto-gliniane, czarnoziem, glebę bielicową lub mady. Charakteryzują się one wyższą niż inne gleby wilgotnością, są żyzne i mają odpowiedni poziom próchnicy jeśli chodzi o uprawę kapusty. Kapusty późne i średnio późne można uprawiać również na ziemiach torfowych. Odpowiednie ph gleby wynosi od 6,5 do 7,3 dla gleb mineralnych oraz od 6,0 do 6,5 dla gleb torfowych. Ph można łatwo sprawdzić za pomocą przyrządów dostępnych na rynku lub domowymi sposobami przy użyciu słoika i wody destylowanej.
Kapusty są bardzo wrażliwe na zbyt niskie ilości wody, dlatego należy je często podlewać i uprawiać na terenie, o dużej ilości opadów przekraczających 600 mm rocznie.