Beton jest powszechnie znanym materiałem używanym do budowy nawierzchni, a także wylewek. Jest również niezbędny podczas budowy domów i bloków mieszkalnych. Jednak, czy słyszeliśmy o wszystkich rodzajach betonów, a może słyszeliśmy już o betonie jamistym? Jeśli nie, poniższy artykuł pomoże uzupełnić te informacje.
Beton jamisty – czym jest i co o nim wiemy?
Beton jamisty inaczej nazwać można również porowatym. Na czym polega jego fenomen? Otóż jest to beton, który ma możliwość w pełni przepuszczać wodę. Dzięki tej technologii można go stosować, jako warstwę odprowadzającą wody gruntowe. Beton jamisty sprawdzi się również w budowie systemów kanalizacji. Beton jamisty nazywany jest także drenażowym, a także wodoprzepuszczalnym. Stosuje się w nim kruszywo o dużej granulacji. Nie jest to zwykły piasek, ponieważ jeśli zostałby zastosowany właśnie on, beton nie byłby tak przepuszczalny. Im większe i zaokrąglone ziarna kruszywa, tym większa przepuszczalność. W betonie jamistym, spoiwem jest gęsta pasta, zaczyn cementowy. Dzięki temu, powstają pustki, które tworzą sieć kanalików, mają one dużą zdolność przepuszczania wody. To, na jaki beton jamisty postawimy w dużej mierze zależeć powinno od tego, w jakim miejscu będzie zastosowany. O tym kilka słów poniżej.
Jakie jest zastosowanie betonu jamistego?
Beton bezpiaskowy stosowany jest w budowach zamiast warstwy zagęszczonego kruszywa, lub betonu ze spadkiem. To dlatego, że beton jamisty sam przepuszcza wodę. Beton jamisty jest idealny w zastosowaniu podczas budowy infrastruktury miejskiej. Na przykład podczas budowy chodników, parkingów oraz przystanków autobusowych, czy tramwajowych. Beton ten, daje również możliwość odprowadzania wody z obiektów sportowych, czyli boisk, kortów tenisowych, bieżni do lekkoatletyki, a także siłowni plenerowych. Będzie również doskonały do zastosowania na placach zabaw i trawnikach.
Beton jamisty ma zdolności odprowadzania wody nawet przy dużych ulewach. Ma zdolność zwiększonej retencji, a więc zapobiega powstawaniu kałuż. Co za tym idzie, jest dobrym materiałem na podbudowę wierzchniej warstwy z poliuretanu. Dzięki betonowi jamistemu wierzchnia warstwa nie pęka pod wpływem dużej ilości wody.
Dodatkową ważną informacją jest fakt, że dzięki betonowi jamistemu, zmniejsza się ryzyko powodzi miejskich.
Kilka zalet betonu jamistego
Można by wiele dobrego mówić o betonie jamistym, ponieważ materiał ten jest już sprawdzony. Istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania betonu jamistego, są to między innymi:
- stabilna podbudowa,
- beton jamisty jest łatwy w układaniu,
- czas budowy jest skrócony,
- woda opadowa jest odprowadzana bardzo szybko,
- mniejsze ryzyko powodzi,
- zwiększenie retencji wody.
Dzięki betonowi jamistemu, możemy zapewnić optymalne odprowadzenie wody z dużych powierzchni użytkowych. Dobrze przygotowana mieszanka, z dobrej jakości składników może pomóc w budowie bezpiecznych ciągów komunikacyjnych, placów, a także wielu miejsc użyteczności publicznej w miastach i wsiach.