Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Upadłość konsumencka dla wielu może okazać się szansą na nowe życie. Pełne oddłużenie może pozwolić bowiem stanąć na nogi po ciężkim okresie. Procedura ta ma jednak dość znaczący wpływ na życie człowieka, więc wszyscy, którzy rozważają złożenie wniosku, powinni znać najnowsze przepisy. Właśnie dlatego przedstawiamy poniżej wszystko to, co musisz wiedzieć o upadłości konsumenckiej w 2023 roku.
Co to jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka w 2023 roku dalej stanowi jedną z bardziej interesujących metod na oddłużenie dla osób bez możliwości wywiązania się ze wszystkich swoich zobowiązań finansowych. Mówiąc dokładniej, upadłość konsumencka to potwierdzenie stanu niewypłacalności danej osoby oraz dążenie do poprawy tego stanu. W praktyce ogłoszenie upadłości oznacza rozpoczęcie procesu likwidacji majątku dłużnika, co ma pomóc w zaspokojeniu żądań wierzycieli. Warto również wspomnieć, że upadłość konsumencka po 2019 roku stała się coraz bardziej popularna, ze względu na nowelizację przepisów. Oznacza to, że decydując się na złożenie wniosku upadłościowego w 2023 roku, dłużnik stanie się częścią dość licznej grupy osób upadłych.
Większa ilość osób ogłaszających upadłość konsumencką może w pewnym sensie pomóc indywidualnemu konsumentowi. Pomoc podczas postępowania upadłościowego można uzyskać, przez kontakt z profesjonalistami, takimi jak upadlosckonsumencka.expert, gdzie możliwy jest kontakt bezpośrednio z prawnikiem. Warto również zaglądać na specjalistyczne fora, na których dyskusje prowadzą osoby, często bezpośrednio związane z procesem upadłościowym.
Jak ogłosić upadłość konsumencką w 2023?
Jedyną możliwością, aby móc ogłosić upadłość konsumencką w 2023r., dalej jest złożenie wniosku upadłościowego. W ostatnich latach miały jednak miejsce pewne zmiany w tej materii. Dobrze pamiętać, że od 2019. roku procedury rozpatrywania stały się bardziej przystępne dla dłużników, a od 2021. roku wniosek o upadłość konsumencką można składać również zdalnie.
Kto może ogłosić upadłość konsumencka w 2023?
Jednymi z ważniejszych zmian, są te mówiące o tym kto może ogłosić upadłość konsumencką. Po zmianach w 2019. oraz 2020. roku wnioski mogą być rozpatrzone pozytywnie, nawet kiedy upadły nie wskaże powodów niewypłacalności lub doprowadzi do stanu zadłużenia z premedytacją. Warto również wspomnieć, że niedawne zmiany prawne umożliwiły wnioskodawcy zawarcie wcześniejszej ugody z wierzycielem. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, proces upadłościowy może nie być konieczny.
Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej w 2023?
Warto pamiętać, że nawet przy prostszej ścieżce do upadłości konsumenckiej, dalej nie wszyscy mogą skorzystać z tego rozwiązania. W 2023. roku upadłości konsumenckiej nie mogą ogłosić między innymi osoby, które są akcjonariuszami lub komandytariuszami odpowiedzialnymi za długi spółki oraz jeśli dłużnik nie jest niewypłacalny.
Upadłość konsumencka w 2023. roku jest relatywnie prosta do ogłoszenia, a to dzięki najnowszym zmianom prawnym. Dzięki zmianom z 2019. oraz 2021. na pozytywne rozpatrzenie wniosku może liczyć zauważalnie więcej osób. Jedną z głównych zmian, stanowi fakt, że nie potrzebne jest wskazywanie powodu niewypłacalności. Wato jednak pamiętać, że w dalszym ciągu istnieją sytuacje, kiedy upadłość nie zostanie ogłoszona, przede wszystkim w momencie, w którym dłużnik w istocie jest wypłacalny.