Całe sedno w tym, by wybrać przychodnię i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To tam powinna znajdować się historia naszej choroby i leczenia, by nawet gdy leczymy się u lekarza specjalisty prywatnie, zaordynowane leczenie móc przedłużyć u lekarza pierwszego kontaktu. To nie jedyny sposób na przedłużenie recepty. Jak i kiedy można uzyskać receptę bez konsultacji?
Czy przedłużenie recepty zawsze wymaga konsultacji?
W dzisiejszych czasach recepta przez internet nie zaskakuje już nikogo. Nawet przed pandemią koronawirusa można było zatelefonować do swojego lekarza ginekologa czy endokrynologa z prośbą o wystawienie przedłużającej recepty, którą można było odebrać w rejestracji przychodni. Obecnie sprawa jest jeszcze prostsza, odkąd istnieją e-recepty polegające na tym, że pacjent otrzymuje kod SMS-em, który wraz z peselem podaje w aptece, aby wykupić leki. Nie wymaga to ani wizyty u lekarza, ani osobistego odbioru.
E-recepty, e-zwolnienia czy e-skierowania w okresie pandemii umożliwiały ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa, teraz nadal pozwalają zmniejszyć kolejki w przychodniach, a tym samym zminimalizować przenoszenie się wirusów i bakterii między ludźmi. Dodatkowo stanowią dobrą alternatywę dla osób o ograniczonej ruchomości czy osłabionej odporności. Dlatego konsultacja z lekarzem często może odbyć się w formie zdalnej, a czasem nie musi być jej wcale.
Kto może przedłużyć receptę?
Lekarz pierwszego kontaktu to osoba, do której często zwracamy się na konsultacje, zanim trafimy do lekarza specjalisty. Dlatego warto posiadać Indywidualne Konto Pacjenta, gdzie poprzez SMS lub e-mail możemy uzyskiwać od lekarza POZ recepty. Recepta online bez konsultacji może być bezpiecznie wystawiona w przypadku, gdy leczenie pierwotnie zostanie ustalone podczas wizyty w gabinecie i na podstawie wyników badań oraz wiadomo, że będzie to leczenie przewlekłe. Przykładowo może dotyczyć to terapii hormonalnej, leków na nadciśnienie, miażdżycy czy RZS.
Lekarz zawsze ma dostęp do zapisanych na naszym koncie recept i sposobu dawkowania. Jednak nie tylko lekarz pierwszego kontaktu może wystawiać nam recepty przedłużającej leczenie. Gdy leczymy się u lekarza prywatnie, z nim również możemy ustalić formę przedłużania leczenia bez konieczności przychodzenia na wizytę. Często wiąże się to z wysłaniem e-maila lub kontaktem telefonicznym z placówką. Jak jeszcze można uzyskać receptę przedłużająca leczenie bez konsultacji?
Przychodnie online
Obecnie coraz powszechniej korzysta się też z przychodni, które specjalizują się w obsłudze online, takich jak https://onlinerecepta.pl. Tam procedura uzyskania recepty polega na zarejestrowaniu się na stronie takiej przychodni. Po utworzeniu konta należy wypełnić kwestionariusz stanowiący wywiad online. Czasem wymagane jest początkowo przesłanie aktualnych wyników badań. W formularzu należy podać rodzaj schorzenia, leki oraz sposób ich dawkowania. Tak wystawioną e-receptę pacjent otrzymuje w formie elektronicznej i może ja zrealizować w dowolnej aptece.