Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W ciąży, kiedy zachodzi wiele hormonalnych zmian w krótkim czasie, pojawić się mogą różnego rodzaju problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?
Trądzik i niedoskonałości
Bardzo wiele kobiet skarży się w ciąży, szczególnie w początkowym okresie na różnego rodzaju niedoskonałości skóry. U niektórych przybierają one postać punktową i pojawiają się na przykład na skórze pleców, czole czy wzdłuż linii żuchwy. Niektóre ciężarne jednak mają poważniejszy problem tego rodzaju i nawet przez całą ciążę borykają się z trądzikiem, pojawia się też trądzik różowaty. Jest to efekt zmian hormonalnych, które zachodzą bardzo gwałtownie. Jak można sobie poradzić w tej sytuacji? Przede wszystkim warto skonsultować się zarówno ze swoim ginekologiem jak i dermatologiem. Podejmowanie jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego w czasie ciąży musi uwzględniać dobro rozwijającego się w łonie mamy płodu. Są leki i kosmetyki, których używanie jest absolutnie przeciwwskazane. Do takich środków należy na przykład retinol, z uwagi na działanie teratogenne. Nie poleca się też wielu rodzajów kuracji kwasowych z uwagi na fakt, że skóra kobiety w ciąży jest bardziej podatna na podrażnienia a kwasy potrafią wywołać naprawdę silną reakcję. Na szczęście jednak jest wiele substancji, które mogą pomóc w walce z trądzikiem – należy do nich na przykład kwas migdałowy, który pomaga poradzić sobie z drobnoustrojami bytującymi na powierzchni skóry i zapobiec powstawaniu wyprysków. Bardzo dobrym pomysłem jest też używanie produktów z probiotykami i probiotykami, które zadbają o równowagę mikrobiomu skóry i ograniczą dzięki temu powstawanie kolejnych wyprysków.
Przesuszenie skóry
U innych pań z kolei pojawia się odwrotny problem – skóra staje się przesuszona, bardzo wrażliwa. Również tutaj przyczyną są zmiany hormonalne, a także zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Przesuszona skóra jest bardzo reaktywna, może intensywnie się złuszczać, zaczerwieniać. Czasami powstają nawet mikrouszkodzenia i bolesne ranki. Z tym problemem poradzić sobie można stosując produkty, w składzie których znajdziemy składniki silnie nawilżające, ale także zapobiegające utracie wilgoci ze skóry. Należą do nich na przykład kwas hialuronowy, który sprawia, że zmniejsza się uczucie odwodnienia skóry, ale również ceramidy i emolienty, które to mogą skutecznie odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry i postarać się aby nie uciekała z niej wilgoć. Wszystkie te składniki można bezpiecznie stosować będąc w ciąży – emolienty i ceramidy są nawet polecane w pielęgnacji od pierwszego dnia życia maluszka.
Rozstępy
Jeszcze jednym problemem skórnym, z którym borykają się przyszłe mamy są rozstępy. Pojawiają się one często na brzuchu, czasem również na biuście, który także zmienia swój rozmiar w czasie ciąży. Z rozstępami radzić sobie można przede wszystkim profilaktyką – specjalistyczne kuracje polegające na ich usuwaniu raczej nie będą możliwe aż do zakończenia karmienia piersią. Można od pierwszych dni ciąży włączyć w codzienną pielęgnację, olejki które działają przeciwko rozstępom, ujędrniają i uelastyczniają skórę. Dzięki temu po porodzie łatwiej będzie wrócić do formy i duża jest szansa, że uda się uchronić przed rozstępami. Problemy skórne w ciąży są jedną z uciążliwości, z którymi borykają się przyszłe mamy, na szczęście jednak można im zapobiegać, a także skutecznie sobie z nimi radzić.