Dach jest reprezentacyjnym elementem każdego domu, a jego zabrudzenie może nie tylko obniżać wartość nieruchomości, ale również jej właściwości użytkowe. Zanieczyszczony dach odznacza się gorszymi cechami technicznymi, a nieusuwanie zabrudzeń może prowadzić nawet do zniszczenia połaci dachowej.
Dlaczego należy czyścić dach?
Mycie dachu ma na celu nie tylko przywrócenie mu estetycznego wyglądu, ale również zabezpieczenie go przed powstawaniem nowych zabrudzeń oraz zniszczeniami. Dach jest nieustannie wystawiony na działanie promieniowania ultrafioletowego, dużych różnic temperatur, a także opadów deszczu, śniegu i gradu, które mogą pogarszać jego właściwości. Powstające w wyniku działania czynników atmosferycznych naloty mogą nawet doprowadzić do utraty szczelności powłoki dachowej, co wpłynie na termoizolację całego budynku.
Kolejnym zagrożeniem dla dachu są różnego rodzaju pyły i zanieczyszczenia powstające w wyniku ludzkiej działalności. Dym z kominów, zapylone powietrze, duży ruch samochodowy w pobliżu – te i inne czynniki mogą prowadzić do powstania nieestetycznych nalotów na powierzchni dachowej.
Mycie dachu – samodzielnie czy z ekipą?
Czyszczenie dachu jest zajęciem wymagającym pewnej sprawności fizycznej oraz dostępu do kilku narzędzi, ale nie wymaga posiadania specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy. Jeśli jednak zależy nam na szybkim przeprowadzeniu prac konserwacyjnych, niezbędne może być skorzystanie z usług specjalistów, którzy dokładnie wyczyszczą połacie dachowe. Jeśli się na to zdecydujemy, musimy liczyć się z opłatami, które w dużej mierze będą uzależnione od powierzchni i stopnia zanieczyszczenia dachu.
Jeśli jednak wybierzemy samodzielne mycie dachu, pamiętajmy o zachowaniu należytej ostrożności. Połacie nachylone są pod różnymi kątami i wykonane z różnych rodzajów dachówek, więc stosowanie kasku, lin asekuracyjnych oraz powolne poruszanie się mogą być więcej niż wskazane.
Mycie dachówek – szybko i efektywnie
Odpowiedni plan to podstawa skutecznego działania w każdym wypadku. Czyszczenie dachu najlepiej zaplanować na ciepły i słoneczny dzień – nie tylko praca będzie przebiegać w przyjemniejszej aurze, ale także połać szybciej wyschnie. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest zgromadzenie niezbędnych sprzętów. Do czyszczenia dachu potrzebować będziemy dostępu do wody, szczotki lub ścierki oraz myjki ciśnieniowej.
Dozowanie środków do czyszczenia dachów należy uzależnić od stopnia zanieczyszczenia powierzchni. W wypadku lekko zabrudzonych podłoży wystarczy sama woda pod wysokim ciśnieniem, ale w przypadku silnych zabrudzeń, zwłaszcza pochodzenia biologicznego, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów czyszczących.
Bez względu na stopień zabrudzenia dachu pamiętajmy, żeby czyścić go od najwyżej położonych części do najniższych. Nie warto również się spieszyć – lepiej jest powoli i metodycznie usuwać zanieczyszczenia, gdyż zbyt wysokie tempo to ryzyko wypadku, a także zwiększone prawdopodobieństwo rozbryzgów, które mogą zabrudzić np. elewację.
Usuwanie zanieczyszczeń biologicznych z dachów
Najtrudniejszym do wyczyszczenia rodzajem zabrudzenia na dachu są mchy, porosty i grzyby. Samo zmycie ich wodą nie wystarczy, gdyż niejednokrotnie wnikają one głęboko w strukturę dachówek. Żeby skutecznie wyeliminować wszystkie naloty z mchu, warto zastosować specjalistyczny produkt do usuwania grzybów pleśniowych i glonów taki jak MOSSPROOF firmy Jurga. Zawarte w nim substancje czynne usuwają wszystkie wystawione na ich działanie mikroorganizmy.
W celu wyczyszczenia połaci dachowej z mchów lub porostów najpierw spłukujemy luźne zanieczyszczenia. Następnie nanosimy za pomocą pędzla lub wałka preparat do usuwania mchów MOSSPROOF i czekamy do 12 godzin. Po tym czasie dokładnie spłukujemy czyszczoną powierzchnię wodą z myjki ciśnieniowe i czekamy do wyschnięcia. Jeśli zajdzie taka potrzeba czyszczenie należy powtórzyć, ale już jednokrotne zastosowanie środka do usuwania grzybów i glonów pozwala nadać dachowi połysk oraz zapewnić mu wieloletnią ochronę.
Zobacz więcej na www.jurga.com.pl