
Dom kontenerowy to tańsza i mniej pracochłonna alternatywa dla tradycyjnego budynku jednorodzinnego. Mimo wielu zalet część inwestorów nawet nie rozważa go w roli miejsca do zamieszkania na stałe, m.in. ze względu na liczne wątpliwości w kwestiach formalno-prawnych. Sprawdź, czym właściwie jest dom kontenerowy i czy można postawić go na działce bez pozwolenia na budowę.
Czym są domy kontenerowe?
Domy kontenerowe to budynki modułowe złożone z prefabrykowanych elementów, które po połączeniu tworzą spójną przestrzeń mieszkalną. Ich metraż zmienia się w zależności od projektu i może być łatwo dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestorów. Po wykonaniu odpowiedniej izolacji, przyłączy i wykończeniu funkcjonalnością nie odbiegają od budynków wznoszonych w technologii tradycyjnej. Są szybkie w budowie, atrakcyjne pod względem cenowym i bardzo łatwe do spersonalizowania.
Domy kontenerowe a prawo budowlane: co warto wiedzieć?
Zasady dotyczące projektowania, wznoszenia i utrzymywania budowli reguluje Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. W pkt 2. art. 3. tego aktu prawnego widnieje informacja, że mianem budynku określa się obiekty budowlane trwale związane z gruntem, wydzielone za pomocą przegród budowlanych, mające fundamenty i dach. Wszystkie te wymagania spełniają opisywane całoroczne domy modułowe. Zgodnie z prawem można więc postawić je na działce:
- po zgłoszeniu budowy w starostwie czy urzędzie wojewódzkim oraz złożeniu wszystkich niezbędnych załączników lub;
- po złożeniu odpowiedniego wniosku wraz z dokumentacją i uzyskaniu pozwolenia na budowę.
To, czy w przypadku danego obiektu wystarczy zgłoszenie, czy konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę, zależy w głównej mierze od metrażu konkretnego domu modułowego. Kryterium powierzchni stanowi bardzo ważny wyznacznik. Jednokondygnacyjne budynki przeznaczone do celów mieszkalnych lub rekreacyjnych o powierzchni zabudowy poniżej 70 m2 można wznosić bez pozwolenia na budowę. W przypadku większych obiektów konieczne jest zaś wnioskowanie o zgodę właściwych organów.
Dom kontenerowy o powierzchni do 70 m2 na zgłoszenie
Architekci i projektanci zatrudnieni w firmach produkujących domy modułowe, takich jak np. G-CON, zdają sobie sprawę z potrzeb swoich klientów. Mają świadomość, że inwestorzy decydują się na skorzystanie z ich usług m.in. ze względu na krótki czas realizacji zamówienia. Wiedzą też, że formalności niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę pochłaniają ogromną ilość czasu i energii. Dlatego też przygotowują dla odbiorców swojej oferty atrakcyjne projekty możliwe do wykonania ekspresowo i bez zbędnych formalności. Dzięki temu możesz łatwo i szybko ustawić na swojej działce dom modułowy o powierzchni do 70 m2 na zgłoszenie. Do Twojej dyspozycji pozostają rozmaite warianty, różniące się rozkładem pomieszczeń, powierzchnią i designem. Wystarczy, że wybierzesz opcję najbardziej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i zaczekasz ok. 2 tygodnie na montaż prefabrykatów na działce, aby móc korzystać z komfortowej przestrzeni mieszkalnej za niewielką cenę.
Dom kontenerowy o dowolnej powierzchni z pozwoleniem na budowę
Jeśli masz w planach budowę domu o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m2, również możesz zdecydować się na technologię modułową. Musisz jednak wiedzieć, że do posadowienia takiego budynku na posesji niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. To z kolei wymaga nieco zaangażowania i czasu, jednak stanowi jedyny zgodny z prawem sposób na wzniesienie dużego domu modułowego.
O ile Twój dom kontenerowy spełni warunki określone w przepisach, możesz legalnie ustawić go na swojej działce jako budynek mieszkalny na zgłoszenie. Pracownicy firm produkujących tego typu obiekty doskonale znają kryteria stawiane w tym zakresie przez prawo budowlane. Dzięki temu mogą dobrze dopasowywać wymiary domów modułowych do potrzeb ich przyszłych mieszkańców i obowiązujących przepisów.